Csoportok. Zárt vagy nyitott? Melyiket válasszam?

Zárt vagy nyitott? Egyre többen érzik úgy, jó lenne részt venni egy-egy csoportban hogy könnyítsenek a mindennapok súlyán. Mostanság elsősorban online módon lehetséges mindez. Vannak azonban off vagy online tértől függetlenül olyan alapvető szabályok, információk, melyek megkönnyíthetik döntésünket abban, hogy nyitottságára vonatkozóan melyik formát válasszuk.Léteznek ugyanis un. zárt és nyitott csoportok.
A ZÁRT csoportokra az a jellemző, hogy a csoport indulása után már nem áll módunkban csatlakozni a csoporthoz. Az adott alkalmakon mindig ugyanazok a résztvevők és természetesen önmagunk miatt kívánatos, hogy csak akkor maradjunk ki egy-egy ülésből, foglalkozásból, ha nagyon alapos okunk van rá. Miért? Mert az egyes alkalmak egymásra épülnek. Mivel mindig ugyanazok a résztvevők, könnyebben, mélyebben tud a csoportkohézió kialakulni. Tapasztalataim szerint szívesebben tárulkoznak fel és ki a csoporttagok egymás előtt, hiszen együtt, egy ütemben haladunk, mindenki teljesen bevonódik a folyamatba.
NYITOTT csoport esetén bárki, bármikor csatlakozhat. Ilyenkor általában a csoport vezetője megadja az aktuális illetve a következő alkalom témáját, és ennek megfelelően döntheti el a dilemmázó, hogy szeretne-e, tud-e az adott alkalomhoz csatlakozni. Gyakorlatban tehát elképzelhető, hogy barátnőm elment egy nyitott csoportba és örömmel számol be SAJÁT érzéseiről. amitől én kedvet kapok és beszállok. Lehet, hiszen nyitott. Míg a zárt csoportba már csak a következő kurzusra, turnusra jelentkezhetek.Ami mindkettő formánál maximálisan elvárt és fontos az, a TITOKTARTÁS! Legyen szó akár zárt, akár nyitott csoportról, ami a csoportban elhangzott annak a csoportban kell maradnia! Ahogy a többi csoportszabály is vonatkozik mindkettő formára. Péládul pontosság, mindenki annyit és azt mond el amennyit szeretne, nem ítélünk el senkit és még nagyon sok más.
A kép illusztráció, forrása: https://www.priorygroup.com